MotankyDostaneme panenky

Před Vánocemi jsem rozepsala jeden článek, který ne a ne dopsat. Prostě někdy mi to jde a někdy ne. A tak po vánoční pauze jsem článek dokončila. Tady ho máme.

Včera nám na začátku křesťanského shromáždění bylo sděleno, že dostaneme panenky. To byla informace pro mě. Hlavou mi začínaly běhat myšlenky: "Jaké panenky? Proč je dostaneme? Od koho jsou? Kdo je dostane? Všichni nebo jen někdo? Kdo? Zasloužili jsme si to? Zasloužila jsem si to já?" Otázek mi proběhne hlavou během několika vteřin veliká spousta (ostatně asi jako většině žen 🙂 )...

Motanky

"No, nechám otázky otázkami a budu se teď soustředit na Slovo určené mým uším."  Když se blížil závěr shromáždění, začaly dvě ženy na okenní parapet rozkládat veliké množství látkových panenek. Na stupínku vepředu stál muž a začal povídat o jiném muži a o zemi ne tak vzdálené.

 

 

Šlo o Ukrajinu a muže jménem Kody.

 

"Kdo to je? Toho neznám. Proč o něm mluví? Proč by nějaký muž dával cizím lidem panenky?" linuly se dál mé myšlenky. A jakou jsem dostala odpověď? Ve shromáždění nám pustili následující video.

Po zhlédnutí jsem pochopila, o co jde. Co mi však leželo v hlavě, byla myšlenka: "To je pěkné, že ti lidé, kteří nějak přispěli na pomoc v Ukrajině, dostanou na památku takový krásný dárek. Krásnou panenku (MOTANKU)."

 

Jenže...

 

panenky motankynež mé myšlenky plynuly dále, uslyšela jsem větu: "Motanku dostane KAŽDÁ RODINA!" Cože? Jako my taky? Však já si nepamatuju, že bych osobně přispívala na Ukrajinu. Nebo jo? Někde občas něco daruji, ale nevzpomínám si, že by šlo o Ukrajinu... Aha, možná přispěl celý Křesťanský sbor. Tak to bych pak chápala. Co ale stejně nechápu nebo spíš, co mi příjde v dnešní době pomalu nemožné je fakt, že i když si nevzpomínám, že bych penízky na Ukrajinu dávala, je tu pro mě a moji rodinku jedna Motanka. Je fakt pro nás a je fakt krásná. Když si představím, že ji tvořila žena, která je vděčná za to, že může tyhle panenky vyrábět, jsem za ni moc ráda. Další zásah, který vypustil muž stojící na pódiu, byl: "Navíc získají další Motanku ti, kteří mají v rodině dívku ve věku 0-18 let." To znamená, že pro naši rodinu jsme dostali Motanku a druhou ještě proto, že máme dcerku Amálku. Teda, hleděla jsem jak "tele na nové vrata." Jak může někdo jen tak dát někomu cizímu panenku? A ne jednu? Vždyť je jich tady přes 100 a to jsme Křesťanský sbor v malém Vsetíně. Jak to, že zrovna sem přivezli tolik Motanek? Přišlo mi, že je to něco, co se u nás v dnešní době moc nenajde. Pocit, že člověk dá někomu něco zadarmo bez toho, aniž by zjišťoval, jestli tento člověk přispěl nebo nepřispěl na dobrou věc. Všem ženám, které motanky vyrobily, všem z organizace Chuť pomáhat, kteří přišli s projektem Motanky, a všem, kteří se nějakým způsobem spoluúčastní tohoto projektu, velmi a ze srdce děkuji. Děkuji nejen za krásné Motanky, ale hlavně za uvědomění si mnoha věcí, které člověk bere jako samozřejmost, za vyzdvihnutí toho, že i v této době existují lidé, kteří chtějí dávat a nejen brát.

Dvě Motanky už mají kde spát 🙂

 

Panenky Motanky

 

Pokud se chcete o Motankách a dalších projektech pro východní Ukrajinu dozvědět více, čtěte na www.chutpomahat.cz . Pokud se chcete nějakým způsobem zapojit, ať malým, větším či obrovským finančním příspěvkem nebo nějakou jinou formou, kontaktujte osoby uvedené na web stránce www.chutpomahat.cz . Na této stránce najdete také jiné projekty jako např. Teplo v zimě, kde je cílem pomoct lidem se dřevem k topení.


Mé jméno je Mgr. Petra Janotová. Ráda dětem chystám hry a zajímavé úkoly. Baví mě dělat dětem radost a přitom je něčemu dobrému naučit. Proč si nechávat své výtvory jen pro sebe a pro děti v mém okolí? Rozhodla jsem se sepisovat návody her také pro vás. Pokud budete potřebovat ke hře radu, napište mi na petra@abydetimelyradost.cz Ráda vám poradím. Vždyť mě to baví.

Budu vděčná za vaše reakce, připomínky a sdělení, co jste při realizaci hry prožili. Ráda se inspiruji a vylepším tak další chystané publikace.

Doposud sepsané hry: Co podniknout s dětmi? Kramlíkové (Kolíčkové) odpoledne, Krátká procházka s tajemstvím, Kdo hledá, najde! Aneb uvaříme pudink, Hra pro Sabinku, Chci si dát v klidu kávu! Děti, běžte si hrát!, Vánoční dárek, Princezny a rytíři, NĚCO JAKO BINGO - 1. sada k vytisknutí (čísla), NĚCO JAKO BINGO - 2. sada k vytisknutí (obrázky, čísla), Správný kód , NĚCO JAKO BINGO - 3. sada k vytisknutí ( pro náročné) , Ztratila se abeceda, Hravá barvičková zábava, Hra: Otázky a odpovědi 1, Hra: Otázky a odpovědi 2, Hra do adventního kalendáře s šifrou, Vánoční pergamen s šifrou - pračka, Vánoční pergamen s šifrou - bota, Vánoční pergamen s šifrou - skříň, Hra: Otázky a odpovědi 3

4 thoughts on “Dostaneme panenky

 1. Mirka says:

  To je moc hezky napsané, hlavně povzbudivé! Opravdu. Uplně jsem si uvědomila, že jsem se dlouho neozvala, to se omlouvám, ale nemění to nic na to, že vás moc ráda sleduju 😀
  Přeji hodně radosti a požhnání do nového roku 2018.
  Mirka

  • Petra Janotová says:

   Mirko, děkuji za povzbudivé slova i pro mě. 🙂 A do roku 2018 přeji hlavně Boží blízkost 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *