Hra pro děti na ven - Čokoláda

Dnes jsem byla s dětmi u babičky a dědečka. I když bylo fakt horko, odpoledne jsme trávili venku. Chtěla jsem s dětmi něco hrát, ale v takovém horku, se toho fakt moc dělat nedá. Vzpomněla jsem si na hru, kterou jsem hrávala se svými kamarády, když jsem byla dítě.

Je na čase ji naučit Danečka a další děti.

                                                         Takže…

 

 

1) Na zem křídou nakreslíme velký obdélník, který ještě rozdělíme na 10 stejných políček. Políčko velké tak, aby se tam dala dát noha.

2) Do každého z políček napíšeme jednu oblast – Vybrali jsme OVOCE, ZELENINA, JMÉNA KLUČIČÍ, JMÉNA HOLČIČÍ, ZVÍŘATA, MĚSTA, VĚCI, JÍDLO, PITÍ, OBLEČENÍ. Lze ale napsat jakékoliv jiné.

 

 

A jde se hrát!

 

Nejprve určíme pořadí hráčů. Pak má každý z hráčů za úkol vyjmenovat 10 druhů ovoce, 10 druhů zeleniny, atd. a to v pořadí napsaném na zemi. Přitom – a v tom je to těžké – hráč musí při vyjmenovávání jít po políčkách v rytmu, které si sám určí.

My měli první napsané OVOCE, druhé ZELENINA. První hráč tedy vstupuje na políčka a říká např. jablko, hruška, švestka, třešně, maliny, ostružiny, pomeranč, mandarinka, jahody, rybíz. Pokud se během cesty hráč zasekne (neví ovoce), jde na konec řady a hraje druhý hráč. Pokud však řekne 10 druhů ovoce, jde na začátek a říká tentokrát 10 druhů zeleniny. Hra pokračuje stejným způsobem dál, dokud některý z hráčů neprojde všechny určené oblasti.

Na videu vidíte malou ukázku, kdy Dany vyjmenovával zvířata.

Ono se to nezdá, ale není to tak jednoduché, jak to vypadá. Jste pod tlakem rytmu chůze a v tu chvíli kolikrát vypotíte něco, co jste ani říct nechtěli. Například jmenujete ovoce a řeknete třeba JOGURT 🙂

Hra z mého dětství účel splnila. Děti nadchla (hlavně teda mého syna 🙂 ), já si zavzpomínala na dětství a společně jsme procvičili paměť. Myslím, že zase budeme mít na co vzpomínat…  

Nápady na další možné oblasti:

Barvy, názvy pohádek, pohádkové postavy, domácí zvířata, zvířata ze ZOO, názvy časopisů, matematické obrazce...

Pokud Vás napadá další oblast (a je jich jistě hodně), napište ji do komentáře. Někdo jiný může být za Váš nápad vděčný.

Příjemnou hru

Petra

 


Mé jméno je Mgr. Petra Janotová. Ráda dětem chystám hry a zajímavé úkoly. Baví mě dělat dětem radost a přitom je něčemu dobrému naučit. Proč si nechávat své výtvory jen pro sebe a pro děti v mém okolí? Rozhodla jsem se sepisovat návody her také pro vás. Pokud budete potřebovat ke hře radu, napište mi na petra@abydetimelyradost.cz Ráda vám poradím. Vždyť mě to baví.

Budu vděčná za vaše reakce, připomínky a sdělení, co jste při realizaci hry prožili. Ráda se inspiruji a vylepším tak další chystané publikace.

Doposud sepsané hry: Co podniknout s dětmi? Kramlíkové (Kolíčkové) odpoledne, Krátká procházka s tajemstvím, Kdo hledá, najde! Aneb uvaříme pudink, Hra pro Sabinku, Chci si dát v klidu kávu! Děti, běžte si hrát!, Vánoční dárek, Princezny a rytíři, NĚCO JAKO BINGO - 1. sada k vytisknutí (čísla), NĚCO JAKO BINGO - 2. sada k vytisknutí (obrázky, čísla), Správný kód   

7 thoughts on “Hra pro děti na ven – Čokoláda

 1. Petra Janotová says:

  Píšete mi přes facebook spousty nápadů. Nebojte se je napsat sem a poradit tak i ostatním 🙂 Můj web nekouše 🙂

 2. Marcela says:

  Je to bezva hra i proto,že můžete vybrat temata podle věku a zájmů dětí. Nas moc bavila, diky za každý tip, který ukratí dětem chvili o prazdninách.

 3. Pavla says:

  Díky za tip. Akorát mám dotaz? Když dítě zvládne ovoce a zasekne se u zeleniny, jde na konec a až na něj přijde řada, začíná od ovoce anebo až od toho co nesplnilo?

  • Petra Janotová says:

   Pravidla si lze samozřejmě přizpůsobit. My pokračovali tam, kde se hráč zasekl. I tak je to pro děti náročné. Pokud máte děti malé, lze treba udělat políček jen pět místo deseti. Přeji mnoho zábavy u hry. Petra 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *