Karetní hra Vojna trochu jinak Jak hrajeme s Danym "Vojnu" trochu jinak

Když nás s Danym přepadne chuť hrát něco jednoduchého (teda hlavně mě, když se mi nechce přemýšlet), vytáhneme karty. Jistě si řeknete, že se u karet také musí přemýšlet a máte pravdu. Ale u nejjednodušší hry ani moc ne. Ano, je to Vojna. Jen otáčím karty a přiznám se, často u této hry "hledím do blba". Někdy hra trvá opravdu dlouho, což je občas vyčerpávající víc, než kdybych musela přemýšlet.

Je to možná dva roky, co jsme si s Danym tuhle hru trošku vylepšili...

Aby hra netrvala věčnost, začali jsme si navzájem ukazovat vždy ne jednu kartu, ale 5. Tedy, na začátku je hra úplně stejná. Balíček karet (nebo dva balíčky) se zamíchá a rozdělí na 2 stejné hromádky. Každý z nás by otočil jednu kartu a kdo by měl vyšší kartu, vzal by si obě k sobě. Pokud se objeví 2 karty stejného čísla, nastává vojna - tzn. oba hráči dají na svou kartu 3 další. Třetí karta rozhoduje o vítězi v tomto kole. Takhle to asi známe všichni.

 

A teď naše obměna.

 

Po našem vylepšení, neotáčíme ze své hromádky pouze jednu kartu, ale otočíme jich rovnou 5. (Hromádku máme oba otočenou lícem dolů a bereme vždy horní kartu - tudíž ani sám hráč neví, jaká karta mu přijde.) Vyskládáme do řady před sebe každý 5 karet. Teď sledujeme, které karty mají stejnou hodnotu. U těch nastává vojna. Platí to i u karet do kříže.

Karetní hra vojna trochu jinak

Ukázkový model máme na fotce. Spodní řada patřila mě a vrchní Danymu. Vidíme, že v mojí řadě je pětka srdcová (u této hry nás nezajímají znaky srdce, káry, piky, kříže - uvádím jen pro orientaci), v Danyho pětka piková a pětka kárová. Nastává tedy vojna. Dany si může vybrat, jestli půjde do vojny s pětkou károvou nebo pikovou. Vybral si pikovou. Každý z nás dá na pětku 3 další karty z hromádky. 

Karetní hra vojna trochu jinak

Třetí karta u Danyho je osmička srdcová, u mě šestka křížová. Podíváme se znovu, jestli nenastala další vojna. Ano, je tam. U mě osmička křížová, u Danyho osmička srdcová. Zase tedy dáváme tři karty na osmičky. 

Karetní hra vojna trochu jinak

Nyní opět zkontrolujeme, jestli nemáme karty se stejnou hodnotou. To, že mám já dva junky, nám k ničemu není. Vojna nenastává. 

 

Nyní  vyhodnotíme tohle kolo.

 

 

Porovnáme karty ležící naproti sobě. Karta s větší hodnotou bere kartu (v případě vojny karty)  s menší hodnotou. Takže pětka kárová je větší než trojka srdcová. Tyhle dvě karty tedy získá Dany. Desítka křížová je větší než sedmička piková. Obě karty tedy náleží mně. Eso pikové je větší než junek kárový. Všech pět karet náleží Danymu. Joker je vyšší než šestka křížová. Hromádku opět bere Dany. Junek kárový je větší než čtverka srdcová. Poslední hromádka patří tedy mně.

Karetní hra vojna trochu jinak

Karty si vezmeme a vložíme je naspod našich balíčků. Tohle kolo je uzavřeno a nastává kolo další. Hra končí v momentě, kdy jeden z nás bude mít všechny karty. Ten se také stává vítězem.

Můžete si zvolit libovolný počet karet, které před sebe vyložíte. Třeba tři nebo i sedm. To je na vás. Mě tato varianta hry zaujala více, než jednoduchá vojna, na kterou jsem již od dětství zvyklá. 

Možná máte každý svou vymyšlenou variantu hry a třeba jste si někdo vymysleli úplně stejnou nebo obdobnou. Budu ráda, když se podělíte o své varianty hry. Třeba v komentářích.

Přeji pěkný den a plno radosti třeba u hraní vojny. 🙂 

Petra


Mé jméno je Mgr. Petra Janotová. Ráda dětem chystám hry a zajímavé úkoly. Baví mě dělat dětem radost a přitom je něčemu dobrému naučit. Proč si nechávat své výtvory jen pro sebe a pro děti v mém okolí? Rozhodla jsem se sepisovat návody her také pro vás. Pokud budete potřebovat ke hře radu, napište mi na petra@abydetimelyradost.cz Ráda vám poradím. Vždyť mě to baví.

Budu vděčná za vaše reakce, připomínky a sdělení, co jste při realizaci hry prožili. Ráda se inspiruji a vylepším tak další chystané publikace.

Doposud sepsané hry: Co podniknout s dětmi? Kramlíkové (Kolíčkové) odpoledne, Krátká procházka s tajemstvím, Kdo hledá, najde! Aneb uvaříme pudink, Hra pro Sabinku, Chci si dát v klidu kávu! Děti, běžte si hrát!, Vánoční dárek, Princezny a rytíři, NĚCO JAKO BINGO - 1. sada k vytisknutí (čísla), NĚCO JAKO BINGO - 2. sada k vytisknutí (obrázky, čísla), Správný kód , NĚCO JAKO BINGO - 3. sada k vytisknutí ( pro náročné) , Ztratila se abeceda, Hravá barvičková zábava, Hra: Otázky a odpovědi 1, Hra: Otázky a odpovědi 2, Hra do adventního kalendáře s šifrou, Vánoční pergamen s šifrou - pračka, Vánoční pergamen s šifrou - bota, Vánoční pergamen s šifrou - skříň, Hra: Otázky a odpovědi 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *