Hroznová zmrzlina aneb cvičíme rádi

Nedávno mě oslovily vedoucí z Mamaklubu (což je klub pro maminky s dětmi a těhotné), jestli bych nechtěla pro děti připravit malou aktivitu s pohybem. Jde zhruba o 15 – 30 minut času.

Na prosbu jsem přikývla a

ve čtvrtek jsem tento Mamaklub

s Amálkou absolvovala.

A jak celá akce probíhala? O to se s Vámi ráda podělím...

Jako základ jsem vymyslela jednoduchou rozcvičku a překážkovou dráhu s klouzačkou, trampolínou i tunelem, které jsou v Mamaklubu dostupné. 

 

Opičí dráha bude fajn, ale chce to nějakou motivaci.


Nastříhala jsem starou záclonu na čtverce přibližně 30x30 cm, vzala dostatečné množství ruliček od toaletního papíru a papírové ubrousky, dále izolepu, nůžky a hlavně hrozny, které děti jistě potěší.

 

Stavím se na ně cestou na Mamáč. Hlavně ať je v obchodě mají…


Po zdárném výšlapu do kopce, kde má Mamaklub základnu a úspěšném nakoupení hroznů, jsem hru začala chystat. Opičí dráhu jsem vytvořila z věcí v místnosti. Ústřižky ze záclony jsem rozložila na různá místa (např. pod židli, za klouzačku). Hrozny jsem otrhala, umyla a položila na talířek položený na konci místnosti.

Vše připraveno. Cvičení může začít.

Na úvod si každé dítko muselo najít jeden ústřižek ze záclony v místnosti. (Děti rády hledají.) Pak jsme si stoupli do kruhu a chytli se za záclonky. Zazpívali jsme si „Kolo, kolo mlýnský“, přičemž jsme chodili a běhali. Následovala krátká rozcvička s šátkem a pak zazněla otázka:

"Děti, už jste někdy měly hroznovou zmrzlinu?"

 

Všichni na mě koukali, jako kdybych se ptala na teorii relativity.

 

„Jakou? Hroznou zmrzlinu?“ ozvalo se s výbuchem smíchu všech přítomných.

Vysvětlila jsem, že myslím zmrzlinu z hroznů. A že mám chuť si takovou zmrzlinu dát. Děti přikyvovaly, že ony také. Jenže venku byla taková zima, to na zmrzlinku ještě nebylo. Nezbývalo, než si ji vyrobit trošku jinou...

 

Co je základ zmrzliny? V čem ji budeme držet? Určitě musíme mít kornoutek.

 

Dětem jsem ukázala, jak projít překážkovou dráhu, na druhé straně místnosti vzít jednu ruličku od toaletního papíru a vrátit se tunelem zpět. Pak bylo nutné ruličky nastřihnout ze dvou stran, stočit do tvaru kornoutku a slepit izolepou. Tímto děkuji maminkám z Mamaklubu za pomoc při výrobě kornoutků.

Následně si děti zastrčily do kornoutku záclonku jako zmrzlinku. Z hygienických důvodů jsme přidali ještě papírový ubrousek. A už nám zbývaly jen ty hrozny.

Po krkolomném jezdění na motorce, skákání na trampolíně a vození na klouzačce (vše absolvované s kornoutkem a zmrzlinou) se děti dostaly až na druhou stranu místosti, kde již čekaly připravené hrozny. Opatrně si hrozinky naskládaly do kornoutku se zmrzlinou a vydaly se tunelem zpět ke startu. Hurá, mňamka byla na světě!

Děti tohle cvičení se zmrzlinkou bavilo a opičí dráhu absolvovaly s radostí tak dlouho, dokud nevymizely všechny hrozny.

Až s dětmi také vyzkoušíte cvičení s hroznovou zmrzlinou, napište mi, jak moc se lahodná motivace dětem líbila.

Tak hroznové zmrzlině zdar!

 


Mé jméno je Mgr. Petra Janotová. Ráda dětem chystám hry a zajímavé úkoly. Baví mě dělat dětem radost a přitom je něčemu dobrému naučit. Proč si nechávat své výtvory jen pro sebe a pro děti v mém okolí? Rozhodla jsem se sepisovat návody her také pro vás. Pokud budete potřebovat ke hře radu, napište mi na petra@abydetimelyradost.cz Ráda vám poradím. Vždyť mě to baví.

Budu vděčná za vaše reakce, připomínky a sdělení, co jste při realizaci hry prožili. Ráda se inspiruji a vylepším tak další chystané publikace.

Doposud sepsané hry: Co podniknout s dětmi? Kramlíkové (Kolíčkové) odpoledne, Krátká procházka s tajemstvím, Kdo hledá, najde! Aneb uvaříme pudink, Hra pro Sabinku, Chci si dát v klidu kávu! Děti, běžte si hrát!, Vánoční dárek, Princezny a rytíři

Na přání paní Jiřinky uvádím postup k vytvoření kornoutku:

4 thoughts on “Hroznová zmrzlina aneb cvičíme rádi

 1. Jiřina says:

  Pěkně prosím, smutně koukám… 🙁 Se svou chabou představivostí prosím o detailnější popis, jak (kde) nastřihnout ruličku a stočit do kornoutku… Děkuji.

  • Petra Janotová says:

   Jiřinko,
   děkuji za dotaz. Protože by se postup špatně popisoval, tak přikládám fotky a to na konec článku. Akorát omluvte, že na konci nemám hrozny (doma momentálně nemám), ale nahradila jsem pro představu ledovým selátem, který právě zobu. 🙂 Pokud by nebylo něco jasné, klidně zase napište. Přeji pěkný den. Petra

  • Petra Janotová says:

   Verčo,
   děkuji. Radost udělala. Akorát škoda, že ta zmrzlina nebyla opravdová, ale dětem to evidentně nevadilo. Po hroznách se jen zaprášilo. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *